SSS

SIK SORULAN
SORULAR

Hafif çelik sistemler konusunda
anahtar teslim projeler için aklınıza
gelebilecek sorulara yönelik
kısa yanıtlar.
VİLLA CALANDRA - HER EVİN BİR RUHU OLMALI

Hafif çelik sistem bir yapı yaptırmak için ruhsat almalı mıyım ?

Hafif çelik sistem de betorname gibi ruhsat istiyorsa, hafif çelik sistemi neden tercih etmeliyim?

Yapının taşıyıcı sistemi bir ikna konusu değildir. Her kültürde belli bir sistem farklı şartlardan dolayı yaygın olarak tercih edilir. Son 50 yılda bizde yaygın olan sistem betonarmedir. Her sistemin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Hafif çeliğin tercih sebebi genellikle pratik ve uzun ömürlü olmasındandır.

Hafif çelik sistem ekonomik midir?

Hafif çelik sadece yapının taşıyıcı sistemidir. Ekonomik olarak diğer yapı sistemlerinden belirgin bir oranda daha pahalı ya da ucuz değildir. Yapının asıl maliyetini, taşıyıcı sistem üzeri uygulanan malzemeler ve onların kalitesi belirler.

Hafif çelik sistem bir yapı yapan firma seçerken önce nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle firmanın gerekli mühendis ve mimar kadrosu olup olmamasına bakılması gerekir.

Farklı firmalardan farklı fiyat teklifleri alıyorum, nasıl karşılaştırmam gerekir?

Bunun nedenlerinden biri firmanın yapı için belirlediği teknik şartnamedir. Bir yapıyı birçok teknik şartname ile yapabilirsiniz. Yapıyı oluşturan yaklaşık 20-30 kalem malzeme vardır. Bu malzemelerin kalitesi ve uygulama işçiliği fiyatı belirleyen ana unsurlardandır.

Hafif çelik sistem üretici firma ve uygulama firması ne demektir? Farkı nedir?

Üretici firmanın mühendislik tabanlı bir altyapısı olmalıdır. Roll form hatlarında statik tasarımı ve çelik tasarımı yapılmış bir projenin üretimi yapılır. Üretici firma eğer mimari altyapısı ve montaj tecrübesi varsa uygulama yapabilir. Her üretici firma iyi bir uygulama firması olmayabilir. Diğer taraftan üretici olmayıp, sadece uygulama firması olan firmalar da vardır. Bu firmaların üretici bir altyapısı olmasına gerek yoktur. Güvendiği bir firmadan hafif çelik sistemi satın alabilir. Kendisini uygulama konusunda geliştirmiştir.

Hafif çelik sistemden kaç katlı ve ne tip yapılar yapabiliyoruz?

TDBY 2018 göre bina yüksekliği baz alınmıştır. Deprem tehlikesi olan bölgelerde bina yükseliği 7,5 metrededen az olmalı ( yaklaşık 2-3 kat ), deprem tehlikesi daha az olan yerlerde bina yükseliği 10,5 metreden az olmalı ( yaklaşık 3 -4 kat ).
Hafif çelik sistemden villa, okul, hastane, toplu konut, sosyal tesisler, ofis, yurt, otel, dini yapılar gibi yapılar yapılabilir.

Hafif çelik sistem ve prefabrik sistem farkı nedir?

Prefabrik sistemde deprem ve rüzgar yüklerini taşıyan belirgin bir taşıyıcı sistem yoktur. Konforu çelik sisteme göre çok daha azdır. Daha çok geçici projeler için kullanılır.

Ruhsat aşamasıyla siz ilginiyor musunuz?

Maalesef bünyemizde ruhsat birimi yoktur. Arsanın bulunduğu belediye ile devamlı çalışan mimarlık ofisleri sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

Anahtar teslim projede fiyatlara neler dahildir, neler değildir?

Dahil olanlar;
Hafif çelik üretim ve montaj, belirlenen iç ve dış kaplamalar, yalıtımlar, şap, seramik ve parkeler, mutfak dolabı, banyo vitrifiyeleri, kapılar ve pencereler, elektrik, ısı ve su tesisatı, yağmur olukları, iç ve dış boyalar.
Dahil olmayanlar;
Gerekli ruhsat izinleri, temel betonu, peyzaj.

Hafif çelik sistem bir proje ortalama kaç günde teslim edilir?

Tek katlı projeler ortalama 45-60 gün arasında, çift katlı projeler ortalama 60-75 gün arasında teslim edilir.

Ev modeli nasıl seçiliyor?

Kişiye ve konuma göre belirleniyor. Anlaşma dahilinde hazır bir model olarak değil, sıfırdan sizin için özel çiziliyor.

Anahtar teslim projede iç detayları kendim yapmak istiyorum, mümkün müdür?

Dilerseniz hafif çelik sistemi üretip, montajını yapıp teslim edebiliriz, dilerseniz hafif çelik sistem montajı sonrası projenin kaba uygulamaları sonrası ince uygulamalar kısmında yapıyı size teslim edebiliriz.
YUKARI